Nasz kalendarz adwentowy. Dzień 21: Choinka w Polsce – jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Zgodnie z tradycją choinki w Polsce należy ubierać wyłącznie w wigilijny poranek. Choć zwyczaj ten nie jest polskim wynalazkiem, bo przywędrował do nas z Niemiec, to choinka to obowiązkowy element każdego polskiego domu.

Sprawdź galerię choinek w Polsce z lat 30., 50., 80. XX wieku i nie tylko.

Przed choinkami domy dekorowano wiecznie zielonymi gałęziami lub jemiołą zwieszaną z sufitu. Jednak tradycja ozdabiania drzew pięknymi lampkami i bombkami bożonarodzeniowymi jest bardzo długa. Inaczej niż obecnie, na zdjęciach widać, że wówczas dekoracje były w większości wykonywane ręcznie.

Do popularnych ozdób choinkowych w PRL (1947-1989) zaliczały się np.: szklane rożki i muchomory, kolorowe sople lub klasyczne cienkie okrągłe bombki ozdobione brokatem, świecidełkami, Angel Hair, kolorowe Mikołaje, baletnice, klauni i inne figurki wykonany z drutu pokrytego tkaniną.

Jak podaje Gazeta Lubuska, niektóre stare zdjęcia choinek przyciągają uwagę, bo widać, że choinki były sztuczne. Tego typu produkty zaczęły pojawiać się pod koniec lat 60. XX wieku i były reklamowane – co ciekawe – jako bioprodukty. Wyjaśniono, że sztuczne choinki przyczyniają się do zmniejszenia odczuwania choinek naturalnych w lasach i że jest to zakup na kilka lat. Problemami z utylizacją plastikowych drzewek nikt się wtedy nie przejmował.