Nowa fabryka amunicji powstanie w regionie łódzkim

Grupa Niewiadów, największy prywatny producent amunicji w kraju, ogłosiła plany budowy nowej fabryki amunicji wielkokalibrowej w Niewiadowie, w województwie łódzkim. Ten ambitny projekt ma na celu rozpoczęcie produkcji w ciągu dwóch lat, a roczna produkcja ma wynieść 180 000 sztuk pocisków artyleryjskich kal. 155 mm. Inwestycja szacowana jest na około 250 mln zł.

Jak twierdzi Grzegorz Niedzielski, prezes Grupy Niewiadów, spółka jest na zaawansowanym etapie prac nad uruchomieniem produkcji amunicji kalibru 155 mm, która jest standardem NATO i kluczowym elementem nowoczesnych systemów artyleryjskich, takich jak samobieżna haubica Krab i K9 Thunder, niedawno nabyta przez polskie wojsko od Korei Południowej.

Nowy zakład będzie obejmował linię produkcyjną, powierzchnie magazynowe i centrum badawczo-rozwojowe, rewitalizując teren dawnej fabryki w gminie Ujazd koło Tomaszowa Mazowieckiego. „Opierając się na stuletnim dziedzictwie oryginalnej fabryki amunicji, jesteśmy przygotowani do uruchomienia produkcji z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury, poligonu testowego oraz niezbędnych zezwoleń i wiedzy fachowej” – stwierdził Niedzielski.

Ostatnie wydarzenia na świecie podkreśliły strategiczne znaczenie amunicji artyleryjskiej 155 mm. W trwającym konflikcie na Ukrainie codziennie używa się od 3000 do 10 000 tych pocisków, co wskazuje na znaczny niedobór w stosunku do potrzeb, które, jak zauważył Niedzielski, są również znaczne dla Sił Zbrojnych RP. Obecne polskie zdolności produkcyjne wynoszą maksymalnie 30 000 pocisków rocznie, co jest zdecydowanie niewystarczające w obliczu rosnących potrzeb magazynowych szacowanych na nawet 3 miliony sztuk.

„Obudziliśmy się ze złudzenia życia w bezpiecznym świecie” – podkreślił Niedzielski. „Znając poziom zamówień i obecne możliwości produkcyjne naszego krajowego przemysłu, utworzenie tej nowej fabryki w Niewiadowie jest zarówno strategicznym, jak i biznesowym imperatywem”.

Firma podjęła już działania przygotowawcze, w tym modernizację niszczejących obiektów magazynowych, aby pomieścić do 1,1 miliona kg trójnitrotoluenu (TNT). Projekt fazowy początkowo będzie koncentrował się na montażu ładunków wybuchowych w łuskach nabojów pochodzących z zewnątrz. W ciągu około 20 miesięcy pierwsze linie produkcyjne zostaną uruchomione, a plany zakładają, że łuski będą ostatecznie produkowane w kraju. Ostateczna wydajność obiektu wyniesie 180 000 jednostek rocznie, wspierana przez solidne strefy bezpieczeństwa i możliwości magazynowania.

Oprócz lokalnych udoskonaleń produkcyjnych Grupa Niewiadów współpracuje na arenie międzynarodowej, włączając komponenty od partnerów indyjskich, niemieckich i słowackich, pod nadzorem szwedzkiego producenta broni Bofors. Ponadto Niedzielski ujawnił trwające wysiłki na rzecz opracowania zastrzeżonej polskiej dokumentacji technicznej dla amunicji, mającej na celu samodzielność w produkcji i przyszłym rozwoju.