Wpływ bariery granicznej Polska-Białoruś na lokalną przyrodę

Badanie wykazało, że bariera na granicy polsko-białoruskiej ma wpływ na większe ssaki, ale nie na mniejsze drapieżniki. Analizuje się również ryzyko związane z inwazyjnymi gatunkami roślin.

Naukowcy badający nową barierę graniczną między Polską a Białorusią odkryli, że skutecznie uniemożliwia ona przekraczanie granicy większym ssakom, ale nie powstrzymuje mniejszych drapieżników, takich jak lisy, szopy i kuny. Te mniejsze zwierzęta są przyciągane do strefy granicznej, zwłaszcza w pobliżu posterunków wojskowych, ze względu na dostępność pożywienia.

Aktywność człowieka i unikanie dzikich zwierząt

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego i innych instytucji, wykorzystało fotopułapki i transekty do monitorowania obecności zwierząt i ludzi. Wyniki wskazują, że aktywność człowieka jest bardziej intensywna wzdłuż granicy niż na leśnych ścieżkach, co powoduje, że dzikie zwierzęta unikają granicy bardziej niż skrajów lasu.

Bariery i gatunki inwazyjne

Bariera może również ułatwiać rozprzestrzenianie się inwazyjnych gatunków roślin wzdłuż granicy. Trwające badanie ma na celu ocenę tych skutków i przedstawienie zaleceń dotyczących łagodzenia ekologicznych skutków militaryzacji granicy w ekosystemie Puszczy Białowieskiej.

Bardziej szczegółowe wyniki tego badania zostaną opublikowane w 2025 roku.