Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Zmiany mogą znacząco wpłynąć na właścicieli nieruchomości komercyjnych, w tym na inwestorów zagranicznych. Do kluczowych zmian należą nowe definicje budynków i budowli, które mogą skutkować przekwalifikowaniem niektórych nieruchomości i skutkować wyższymi stawkami podatkowymi.
Zmienione przepisy mają na celu sprostanie wyzwaniom związanym ze skutecznym egzekwowaniem podatku od nieruchomości. Inwestorom zagranicznym zaleca się dokładną analizę swoich nieruchomości w świetle nowych zasad w celu oceny potencjalnych zmian w ich obciążeniach podatkowych. Eksperci zalecają przeprowadzenie audytów nieruchomości w celu ustalenia konkretnych zmian podatkowych mających zastosowanie do każdej nieruchomości. Audyty te pomogą również uwzględnić powiązane koszty w planowaniu budżetu na nadchodzący rok.
Kroki przygotowawcze dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy przed złożeniem deklaracji powinni zadbać o dokładną identyfikację i inwentaryzację wszystkich swoich nieruchomości. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać kolejnym standardowym zeznaniem dotyczącym podatku od nieruchomości. Spełnienie nowych warunków podatkowych będzie jednak wymagało:
- Ustalenie faktycznego stanu majątku.
- Weryfikacja danych rejestrowych ze stanem faktycznym nieruchomości.
- Klasyfikacja i wycena nieruchomości na potrzeby deklaracji podatkowych na podstawie zaktualizowanych przepisów.
Szymon Mojzesowicz (MRICS, ASA) z polskiej firmy doradczej Lege Advisors podkreśla wagę tych kroków:
„Idzienie na skróty i bezmyślne przepisanie zeszłorocznej deklaracji może skutkować poważnymi problemami, począwszy od naliczania odsetek od zaległości podatkowych, a skończywszy na uznaniu deklaracji za przestępstwo skarbowe”.
Zwiększona kontrola i wsparcie zewnętrzne
Wdrożenie nowych przepisów będzie prawdopodobnie uważnie monitorowane przez organy podatkowe. Eksperci przewidują, że wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza średnich i dużych zakładów przemysłowych, będzie potrzebować pomocy firm zewnętrznych, specjalizujących się w wycenie aktywów, aby odnaleźć się w zmianach.
Znowelizowana ustawa wprowadza liczne zmiany, w tym doprecyzowuje definicje obiektów podlegających opodatkowaniu. Na szczególną uwagę zasługuje załącznik do ustawy, w którym wyszczególniono struktury podlegające opodatkowaniu.
Praktyczne implikacje i terminy
Przedsiębiorcy muszą przeanalizować nowe regulacje, przeprowadzić audyty i przygotować zaktualizowaną dokumentację. Proces ten może wymagać przeszkolenia istniejącego personelu odpowiedzialnego za przygotowanie deklaracji lub zatrudnienia nowego personelu. Szymon Mojzesowicz podkreśla wyzwanie:
„Czy wystarczy czasu na wykonanie wszystkich tych kroków i złożenie deklaracji w terminie?”
Dostrzegając te wyzwania, ustawodawca wprowadził przepisy dopuszczające, pod pewnymi warunkami, wydłużenie terminu na złożenie deklaracji do 31 marca 2025 r. Aby skorzystać z tego przedłużenia, podatnicy muszą złożyć zawiadomienie i zapłacić podatek od nieruchomości za pierwsze miesiące 2025 r. w oparciu o średniomiesięczna za 2024 rok.
Pomimo tego wydłużenia pozostaje pytanie, czy przedsiębiorcy uznają ten okres za wystarczający na dostosowanie się do radykalnych zmian w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości.