Polenergia i Equinor podpisują umowę doradczą przy projekcie Bałtyk 1, największym w Polsce projekcie morskiej energetyki wiatrowej, mającym na celu dostarczenie energii do 2 milionów domów.
Polenergia i Equinor podpisały umowę z firmami Ramboll i Projmors na świadczenie usług doradczych przy budowie Bałtyk 1, największej planowanej morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Projekt o mocy do 1560 MW ma wystartować w aukcji w 2025 roku. Położony 81 km od polskiego wybrzeża Bałtyk 1 stanowi część drugiego etapu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Zwiększanie zielonej energii dla milionów domów
Oczekuje się, że Bałtyk 1 podwoi moc wydobycia energii na morzu, dostarczając czystą energię do 2 milionów domów. Energia elektryczna przesyłana będzie do stacji Krzemienica należącej do PSE. Projekt ten, wraz z Bałtykiem 2 i 3, dostarczy łącznie ponad 4 miliony domów w zieloną energię, wzmacniając rolę Morza Bałtyckiego w transformacji energetycznej Polski.
Wpływ na środowisko i gospodarkę
Projekt obejmuje podziemny korytarz przesyłowy o długości 20 km, który ma chronić krajobraz i minimalizować wpływ na użytkowanie gruntów, ukazując synergię globalnej wiedzy specjalistycznej i lokalnej specjalizacji.