Polska prezydencja w UE: Dyplomy europejskie i cele badawcze

Polska prezydencja w UE w 2025 r. skupi się na dyplomach europejskich, „Horyzoncie Europa” i rozwoju Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

W styczniu 2025 r. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, skupiając się na europejskiej edukacji i badaniach. Do kluczowych celów należy uruchomienie „Dyplomu Europejskiego”, kwalifikacji reprezentującej wspólne programy europejskich uniwersytetów, mające na celu wzmocnienie współpracy akademickiej i perspektyw zawodowych absolwentów.

Polska będzie także kierować ewaluacją największej unijnej inicjatywy badawczej „Horyzont Europa” – programu o budżecie 95,5 mld euro wspierającego innowacje na lata 2021–2027. Celem tej oceny jest zwiększenie polskiego udziału i poprawa dostępności finansowania dla instytucji krajowych.

Agenda Polski obejmuje opracowanie celów Europejskiej Przestrzeni Badawczej na lata 2025-2027, koncentrując się na dzieleniu się zasobami pomiędzy instytucjami badawczymi. Wysiłki te mają na celu wzmocnienie przewagi konkurencyjnej Europy w dziedzinie badań i technologii, zapewniając znaczący, zrównoważony wzrost we wszystkich państwach członkowskich.

Reprezentująca Polskę dr Patrycja Matusz postrzega tę prezydencję jako strategiczny okres proponowania polityk i wspierania młodych badaczy w pozyskiwaniu grantów, wspierając w ten sposób silniejszy europejski ekosystem innowacji.