Prezydenci Polski i Korei Południowej wzmacniają więzi obronne i gospodarcze

Kontynuacją wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Korei Południowej były rozmowy mające na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych. Podczas spotkania z prezydentem Yoon Suk-yeolem Duda wyraził zaangażowanie Polski w zmniejszenie napięć na Półwyspie Koreańskim. Podkreślił rolę Polski jako neutralnego obserwatora w zakresie bezpieczeństwa regionalnego poprzez członkostwo w Komisji Nadzoru Państw Neutralnych od 1953 roku.

Wzmocnienie współpracy obronnej

Znaczna część rozmów dotyczyła współpracy obronnej. Prezydent Yoon wyraził optymizm co do drugiego kontraktu na dostawę czołgów K2 do Polski. Jest to kontynuacja poprzedniej umowy, na mocy której Polska otrzymała ponad 70 czołgów K2, prawie 40 wyrzutni rakiet Chunmoo i 100 haubic K9. Prezydent Duda wskazał, że nadchodzące zapowiedzi jeszcze bardziej wzmocnią polską armię dzięki sprzętowi produkowanemu lokalnie i zaprojektowanemu w Korei.

Możliwości gospodarcze i handlowe

Południowokoreańskie firmy są obecnie największymi inwestorami azjatyckimi w Polsce, zatrudniając ponad 35 000 Polaków. Przywódcy rozmawiali o rozszerzeniu handlu na sektory chemiczny, kosmiczny i rolniczy, w tym o polskie drony i autonomiczne roboty do rozminowywania. Duda podkreślił także chęć Polski zwiększenia eksportu do Korei Południowej, zwłaszcza wysokiej jakości produktów spożywczych.

Wizyta obejmowała oficjalne powitanie w pałacu Yongsan w Seulu, gdzie Duda spotkał się z kluczowymi koreańskimi liderami biznesu. Jutro odwiedzi Hyundai Rotem i Hanwha Aerospace, koreańskie firmy obronne aktywnie przyczyniające się do modernizacji polskiej armii.