Giganci paliw kopalnych wycofują się z zielonych inwestycji: „Optymizm był nieuzasadniony”

Największe na świecie firmy paliw kopalnych wycofują się lub znacznie zmniejszają, zielone inwestycje podejmowane w ostatnich latach. Zauważalny trend pojawił się również z zbycia z tak zwanych zielonych instrumentów finansowych, w tym obligacji i sojuszów bankowych.

Ostatnio portal OilPrice.com opracował listę działań głównych europejskich korporacji paliw kopalnych wskazujących na odwrót od wcześniej przyjętych celów klimatycznych.

Equinor

W lutym 2025 r. Norweska firma Equinor ASA wycofała się z zaangażowania w przydzielanie co najmniej 50 procent swoich nakładów inwestycyjnych na odnawialne źródła energii i tak zwane rozwiązania o niskiej emisji.

Equinor porzucił również swoje plany inwestycyjne w projektach energii wiatrowej na morzu w Wietnamie, a także budowę rurociągu wodoru z Norwegii do Niemiec, który miał rocznie transportować do 10 GW wodoru.

Powłoka

Shell wycofał się również z nowych projektów turbin wiatrowych na morzu, powołując się na obawy dotyczące rentowności. Gigant energetyczny również wycofał się-odbywającym się z równiny-od inwestycji związanych z wodorem w Norwegię. Po raz kolejny stwierdzony powód był brak popytu.

BP

W lutym 2025 r. Major naftowy BP podjął również reset swojej zielonej strategii, zmieniając swój skupienie na zwiększoną ekstrakcję paliw kopalnych. Dyrektor generalny firmy, Murray Auchincloss, stwierdził, że „optymizm dotyczący tempa zielonej transformacji był nieuzasadniony”.

BP obniżył fundusz zielonego inwestycji o 5 miliardów dolarów, jednocześnie zwiększając budżet na inwestycje w ropę i gaz o 10 miliardów dolarów rocznie.

Wyjdź z zielonych obligacji

Profil X „Informacje Giełdowe”, cytując Bloombergpoinformował dziś, że gigant finansowy JP Morgan i Chase „jest przygotowany do odpisania zielonych obligacji jako strat”.

„Wydanie zielonych obligacji w USA spadło o 89 procent rok do roku-i tylko dlatego, że klienci nie byli w stanie ich wyjść”, stwierdził Post.

Na przełomie roku USA odnotowały falę głównych instytucji finansowych wychodzących z Green Banking Alliance-Sojusz bankowy NET-Zero.

Wśród instytucji wycofujących się z Koalicji Zielonej Bankowości byli Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, Wells Fargo, Blackrock i Morgan Stanley. Media opisały to zjawisko jako „efekt Trumpa”.