AGH instaluje antenę do komunikacji satelitarnej w celu wsparcia badań i rozwoju nanosatelitów, w tym polskiej misji satelitarnej HYPE.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zainstalowała na dachu Centrum Technologii Kosmicznych specjalistyczną 4,5-metrową antenę. Ważące 105 kg urządzenie umożliwi komunikację z satelitami, w tym z najmniejszym polskim satelitą HYPE, którego wystrzelenie zaplanowano na ten miesiąc.
Możliwości i cel
Antena przystosowana do pracy w amatorskich pasmach częstotliwości (70 cm i 13 cm) zapewnia ciągły kontakt z satelitami na orbicie. Ułatwia to szybkie reagowanie na wyzwania techniczne i gromadzenie danych w czasie rzeczywistym z eksperymentów pokładowych.
Rozszerzanie potencjału inżynierii kosmicznej
„Ten nowy sprzęt zwiększa możliwości AGH w zakresie obserwacji satelitarnych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) i stanowi istotne narzędzie edukacyjne” – powiedział profesor Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych.
Wspieranie przyszłych projektów
SatLab, studenckie koło badawcze AGH opracowujące satelitę HYPE, planuje wyniesienie go na orbitę 14 stycznia. Misja ma trwać sześć miesięcy i przygotowywać podwaliny pod przyszłe projekty nanosatelitów i wspierać rozwój technologii kosmicznych w AGH.