Czy Polska przyczyni się do bezpieczeństwa UE? Von der Leyen naciska na wspólne fundusze obrony

Prezydent Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wzywa do zwiększonych wspólnych wydatków na obronę UE i silniejszego przemysłu obronnego. Podkreśla kluczową rolę Polski w zapewnieniu bezpieczeństwa europejskiego wśród zagrożeń hybrydowych.

Prezydent Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdził w Gdańsku: „Musimy zwiększyć wspólne fundusze na obronę i reagować na zagrożenia hybrydowe”. Podkreśliła również, że Europa potrzebuje znacznego wzrostu w branży obronnej. Ale pozostaje kluczowe pytanie – kto za to zapłaci?

Von Der Leyen zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo stanowi podstawę prezydentury Polski Rady UE. „I słusznie. Minęły trzy lata od rozpoczęcia wojny Putina. W tym czasie zwiększyliśmy naszą produkcję obrony, ale więcej trzeba zrobić. Bardziej niż kiedykolwiek musimy wydawać więcej, wydawać lepiej i spędzać razem – powiedziała.

Jej retoryka się zmieniła, gdy hybrydowe ataki na wschodnią granicę Polski rozpoczęły się już pod koniec 2021 r. W tym czasie urzędnicy UE byli mniej skłonni do przyjęcia postawy, którą obecnie obecne.

Von Der Leyen zwrócił się również do ataków hybrydowych na granicy Polski z udziałem migrantów. Podkreśliła, że ​​Polska nie jest sama w radzeniu sobie z tym problemem, ponieważ „jest to europejskie wyzwanie, które wymaga rozwiązań europejskich”. Dodała: „To my, Europejczycy, decyduje, kto wchodzi w Europę i w jakich warunkach – nie Lukashenko czy Putin, używając przemytników i handlarzy ludźmi”.

„Dlatego musimy zwiększyć wspólne fundusze na obronę i reagować na zagrożenia hybrydowe” – podkreśliła.

Wskazała, że ​​zwiększenie wydatków na obronę może wymagać zastosowania funduszy europejskich. „Podczas twojej prezydentury przedstawimy propozycje zwiększenia tego wsparcia”, powiedziała, zwracając się do polskiego premiera Donalda Tuska.

Von Der Leyen stwierdził ponadto, że „Europa wymaga znacznego wzrostu branży obronnej”, który wymaga dużych, zaawansowanych rozwiązań i koordynacji między państwami członkowskimi. „Potrzebujemy finansowania – zarówno publicznego, jak i prywatnego. Potrzebujemy większej współpracy w zakresie większej interoperacyjności i redukcji kosztów, a także wspólnych zasad wspólnych zamówień i innowacji ” – powiedziała.

Ogłosiła także przygotowanie „europejskiej strategii gotowości”.