Artykuł
Reportaż - I Wschodnioeuropejska Konferencja Weksylologiczna - Zamość 2022
Pogotowie Flagowe
9-11 września 2022 roku miała miejsce I Wschodnioeuropejska Konferencja Weksylologiczna. Do Zamościa zjechali dawni i nowi członkowie Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Pogotowie Flagowe też tam było – takich imprez nigdy nie omija.
Konferencja w Zamościu od samego początku miała być kontynuacją tej z Cieszyna. Możliwe było to z wiadomych względów dopiero po 4 latach, czyli w 2022 roku. Akurat termin ten zbiegł się z 30-leciem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, co było dodatkowym pretekstem dla jego działaczy, aby w tym wydarzeniu uczestniczyć.
Wykłady gości Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego stanowiły wartość samą w sobie – merytoryczne, przedstawione w sposób ciekawy i czasami zupełnie nowatorski. Były to prezentacje różnych tematów związanych z weksylologią: pana Piotra Wirońskiego, Andrzeja Bebłowskiego, Jerzego Wrony, Krzysztofa Jasieńskiego, Grzegorza Trafalskiego, i Waldemara Grabowskiego. W drugiej części konferencji, która miała miejsce w Muzeum Zamojskim, pan Norbert Wacławczyk wygłosił wykład, poruszający tematykę współczesnej heraldyki samorządowej. Po tym Barbara Mucha zaprezentowała nowy herb obywatelski Zbigniewa Korduli.
To, co jest cenione w takich konferencjach równie wysoko, to osobiste spotkania z ludźmi o różnej wiedzy, dorobku i poglądach na sprawy z dziedziny weksylologii i heraldyki. Kuluarowe rozmowy, czasami w formie ostrych dyskusji również zostaną zapamiętane jako ważne doświadczenie i dowód, ze weksylologia i heraldyka są dziedzinami żywymi, a nie tylko naukami pomocniczymi historii.
Pogotowie Flagowe zaznaczyło mocno swoją obecność. Dobre Flagi godnie zdobiły salę wykładową i wejście do budynku uczelni. Prezentacja montażu i działania tego typu flagi zawsze budzi zainteresowanie, zwłaszcza dla kogoś, kto widzi to pierwszy raz. Na twarzach maluje się czasami niedowierzanie: naprawdę nie oplątuje się na wietrze? Nie pozostaje nic innego, jak tylko się przekonać samemu.
A Zamość.. Urocze miasto, z bogatą historią, którą przybliżył gościom najpierw dr Jacek Feduszka, oprowadzając po Muzeum Zamojskim, a później Jacek Belz ze Stowarzyszenia Turystyka z Pasją, który również z wielką pasją w trakcie nocnego zwiedzania Zamościa opowiedział o najważniejszych i najciekawszych wątkach z przeszłości miasta.
Goście byli zadowoleni z całego pobytu w Zamościu, a możliwe to było dzięki sprawnej organizacji. Dokonał tego wice prezes PTW – Marek Kwiecień, który był inicjatorem i „głównym dowodzącym” konferencji. Wielkim wsparciem dla niego był prezes Towarzystwa – Krzysztof Jasieński, który przygotował m.in. nowy numer Flagi, ściśle korespondujący z 30 rocznicą powstania PTW. Pierwszy artykuł to tekst Andrzeja Bebłowskiego, który jest cennym źródłem wiedzy o historii Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Krzysztof Jasieński przedstawił, co działo się 30 lat temu w świecie weksylologicznym – zamieścił opisy i wizerunki flag nowo powstałych w 1992 roku państw.
W ciągu niepełnych trzech dni nie sposób ani omówić najważniejszych tematów z dziedziny, ani zwiedzić dokładnie Zamościa. To jedne z powodów, dla których zapadła decyzja, o corocznej konferencji weksylologicznej. Aż trudno się będzie doczekać!
Flaga PTW (Dobra Flaga) na budynku uczelni.
Sala wykładowa czeka na uczestników. Dobre Flagi już tam są.
Stojak z flagami wykorzystywany był do zdjęć pamiątkowych.
Na tym: Andrzej Bebłowski i Barbara Mucha
Marek Kwiecień – główny organizator konferencji. Fot. Jan Cios
Prezes PTW – Krzysztof Jasieński. Fot. Jan Cios
Dobra Flaga w pierwszym rzędzie na wykładach. Fot. Jan Cios
Członkowie PTW ze świadectwami uczestnictwa. Fot. Jan Cios
Zbigniew Kordula ze swoim herbem Cordula na fladze. Fot. Jan Cios
Zwiedzanie Muzeum Zamojskiego. Fot. Jan Cios
Autor: Pogotowie Flagowe
Data: 2022-09-19
Kategoria: Konferencja