W górę


  • Aktualności
 Zapraszamy wszystkich
 do dzielenia się z nami
 informacjami na flagowe  tematy. Napisz do nas...

 · Wyślij zdjęcie
 · Opublikuj artykuł
 · Weź udział w konkursie
 · Zagłosuj w sondzie
 · Działaj - Nie bądź BIERNY!

Zobacz nasz profil
Facebook Pogotowie Flagowe


Flagi samorządowe
Flagi samorządowe


List otwarty Pogotowia Flagowego do Polaków w sprawie Dobrej Flagi

 
Czy flagi w Twoim mieście są właściwie eksponowane?
Tak,
dobrze wyglądają nie mam zastrzeżeń
Nie,
flagi są oplątane i jest ich mało
Nie mam zdania,
nie interesuje mnie temat flag

Liczba głosów: 2516Kordula specjalistyczne wyposażenie posesji

Pogotowie Bramowe

Pogotowie Parkingowe

Dobra Flaga - Sprzedaż

Piloty do bram

Kalendarz 2021r. świąt państwowych i kościelnych

W kalendarzu przedstawiamy święta, które możemy uczcić poprzez eksponowanie flag: państwowej, unijnej i religijnej. Zgodnie z art. 5 Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, każdy ma prawo używać flagi państwowe w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń. Ustawa nakłada na obywateli jeden ważny obowiązek, aby używać flagi z czcią i szacunkiem. Ustawa, tym samym, znosi ograniczenia używania flagi państwowej wprowadzone przez władze PRL, których celem było niedopuszczenie do demonstracji i protestów pod barwami narodowymi przeciwko ówczesnej władzy. Art. 7 ust. 3 zaleca wszystkim obywatelom podnosić lub umieszczać flagę państwową na lub przed budynkami mieszkalnymi lub miejscami pracy z okazji świąt i rocznic państwowych i lokalnych. W stosunku do osób prywatnych istnieje wolność wyboru w kwestii eksponowania barw narodowych. Zgodnie z aktualnym prawem, podobnie jak w wielu innych krajach, możemy eksponować flagę codziennie.

W odróżnieniu od osób prywatnych instytucje państwowe mają obowiązek prawny eksponowania barw narodowych. Flaga powinna znaleźć się na lub przed siedzibami Sejmu, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta, Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów, organów stanowiących jednostki samorządu terytorialnego w czasie ich sesji. Organy administracji rządowej, samorządowej i pozostałe organy państwowe mają obowiązek eksponowania flagi z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych. Flagę państwową podnoszą również polskie statki żeglugi śródlądowej. Wyżej wymienione urzędy oraz osoby prywatne mogą posługiwać się tylko tradycyjną flagą narodową w postaci prostokąta w kolorze białym i czerwonym. Ustawa wymienia katalog zamknięty urzędów i placówek, w których obowiązkowo eksponuję się flagę z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, dla których ten symbol jest zarezerwowany. Są to: polskie statki morskie wraz z kapitanatami portów (polska flaga z godłem jest jednocześnie banderą), placówki dyplomatyczne i konsularne oraz oficjalne misje międzynarodowe, cywilne lotniska, lądowiska i statki powietrzne oraz Polskie Siły Zbrojne poza granicami kraju. Obecnie zauważa się coraz większe zainteresowanie osób prywatnych flagą narodową z godłem. W przyszłości może nastąpić ogólnonarodowa dyskusja społeczna w tej kwestii. Zgodnie z prawem i zwyczajem podczas żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu lub przywiązuje się do górnej części drzewca czarną wstążkę.

Od dnia wejścia Polski w skład państw członkowskich Unii Europejskiej obok flagi polskiej pojawiła się flaga unijna, która jest znakiem Wspólnoty i służy podkreśleniu jedności Europy.

W Ustawie o godle z dnia 20 lutego 2004r., w dodanym artykule 6a, dzień 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdego roku w ten dzień możemy czynnie wyrażać nasz szacunek do barw państwowych.

W wielu krajach dostatecznym powodem eksponowania flagi jest obecność gospodarzy w domu. Wszelkie rodzinne święta domowników: narodziny, chrzciny, urodziny, imieniny itp. to znakomite okazje do eksponowania flagi. Flaga podkreśla wagę święta, a tym samym znaczenie danej osoby. Jeżeli gospodarz zapraszający nas na swoje święto, nie ma jeszcze flagi – jest to wspaniała okazja, aby zrobić mu super prezent w postaci flagi.

Również przyjazd zagranicznego gościa może być uczczony eksponowaniem flagi, najlepiej, kraju jego pochodzenia. W przypadku wizyt państwowych jest to obowiązek protokolarny, a w przypadku wizyt biznesowych lub prywatnych - wyjątkowo sympatyczny gest.

Dzięki magicznemu działaniu flagi nasze życie staje się ciekawsze, bogatsze, barwniejsze, Miło jest wyjść z rana, z domu, spojrzeć na swoją flagę, wręcz przywitać się z nią. Miło też jest zobaczyć z daleka oczekującą na nas flagę naszej firmy.
 

 

Data Nazwa święta / wydarzenia Ustanowiono Flaga
1.I Świętej Bożej Rodzicielki   Flaga maryjna
maryjna
6.I Trzech Króli (Objawienie Pańskie)   Flaga kościelna
kościelna
1.III Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 4.02.2011 Flaga polska
państwowa
4.IV Wielkanoc   Flaga kościelna
kościelna
2.IV Śmierć Jana Pawła II   Flaga papieża Jana Pawła II
flaga JP II
1.V Międzynarodowe Święto Pracy
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej
26.04.1950
1.05.2004
Flaga polska Flaga eu
państwowa
UE
2.V Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Dzień Polonii i Polaków za granicą
20.02.2004
20.03.2002
Flaga polska
państwowa
3.V Święto Narodowe 3 Maja 29.04.1919 Flaga polska
państwowa
9.V Dzień Europy
Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności
9.05.1950
8.05.1945
Flaga polska Flaga eu
państwowa
UE
8.V Wniebowstąpienie Pańskie   Flaga kościelna
kościelna
23.V Zielone Świątki   Flaga kościelna
kościelna
3.VI Boże Ciało   Flaga kościelna
kościelna
1.VIII Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego 9.09.2009 Flaga polska
państwowa
15.VIII Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny   Flaga maryjna
maryjna
15.VIII Święto Wojska Polskiego 30.07.1992 Flaga polska
państwowa
31.VIII Dzień Solidarności i Wolności 27.07.2005 Flaga polska
państwowa
1.IX Dzień Weterana 19.08.2011 Flaga polska
państwowa
27.IX Dzień Podziemnego Państwa Polskiego 11.09.1998 Flaga polska
państwowa
16.X Dzień Papieża Jana Pawła II
(rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża)
27.07.2005 Flaga papieża Jana Pawła II
flaga JP II
1.XI Wszystkich Świętych   Flaga kościelna
kościelna
11.XI Narodowe Święto Niepodległości 23.04.1937 Flaga polska
państwowa
25.XII Boże Narodzenie (pierwszy dzień)   Flaga kościelna
kościelna
26.XII Boże Narodzenie (drugi dzień)   Flaga kościelna
kościelna

 

Pamiętajmy, iż zgodnie z prawem flagę państwową możemy eksponować przez cały rok, niezależnie od powyżej wymienionych uroczystości.