W górę






  • Aktualności
 Zapraszamy wszystkich
 do dzielenia się z nami
 informacjami na flagowe  tematy. Napisz do nas...

 · Wyślij zdjęcie
 · Opublikuj artykuł
 · Weź udział w konkursie
 · Zagłosuj w sondzie
 · Działaj - Nie bądź BIERNY!

Zobacz nasz profil
Facebook Pogotowie Flagowe


Flagi samorządowe
Flagi samorządowe


List otwarty Pogotowia Flagowego do Polaków w sprawie Dobrej Flagi

 
Czy flagi w Twoim mieście są właściwie eksponowane?
Tak,
dobrze wyglądają nie mam zastrzeżeń
Nie,
flagi są oplątane i jest ich mało
Nie mam zdania,
nie interesuje mnie temat flag

Liczba głosów: 2516



Flagowe inicjatywy

Pogotowie Flagowe wspiera inicjatywy związane z symbolami państwowymi. Zapraszamy do informowania nas o wydarzeniach, które warto zaprezentować szerszemu gronu odbiorców. Napisz do nas...


Wybierz kategorię:

Konkursy (2)
Biegi (7)
Flagi... (2)

Konkursy

   

„Barwy Nieobojętne”
program dla szkół
gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych
Konkurs fotograficzny dla młodzieży na zdjęcie przedstawiające barwy i symbole narodowe w przestrzeni publicznej, organizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Konkursowi towarzyszą warsztaty oraz strona na Facebook’u, gdzie można oceniać nadsyłane prace konkursowe.

Muzeum zaprasza do dyskusji o BARWACH NIEOBOJĘTNYCH - ich współczesnym znaczeniu i wartościach, jakie symbolizują. Inspiracją do tej rozmowy ma być sztuka współczesna oraz zdjęcia z meczów piłkarskich, manifestacji i parad. Poprzez zastosowanie form dostosowanych do wrażliwości i zainteresowań współczesnej młodzieży i połączenie edukacji z działaniami twórczymi muzeum chce przyczynić się do kształtowania u uczestników programu postawy nowoczesnego, obywatelskiego patriotyzmu.

Program „Barwy Nieobojętne” składa się z trzech elementów. Są to:
  • Konkurs fotograficzny – konkurs przeznaczony jest dla osób w wieku 13 – 19 lat, a zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia związanego z tematyką symboli narodowych w przestrzeni publicznej. Najlepsze zdjęcia wezmą udział w wystawie plenerowej w Sulejówku w maju 2013 roku, a główną nagrodą jest projektor multimedialny ufundowany przez partnera projektu - firmę Sony. Szczegółowe warunki konkursu są określone w regulaminie, dostępnym na stronie www.muzeumpilsudski.pl
  • Profil na Facebook’u – służy do obsługi konkursu, ma też być płaszczyzną dyskusji i wymiany opinii na temat użycia symboli narodowych w przestrzeni publicznej. Można tu także obejrzeć zdjęcia z warsztatów (https://www.facebook.pl/BarwyNieobojetne)
  • Warsztaty „Barwy Nieobojętne” – są to interaktywne zajęcia dla klas szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, wprowadzające uczniów w tematykę symboli narodowych. Uczestnicy warsztatów mają możliwość podzielenia się własnymi przemyśleniami jak i wypowiedzenia się poprzez aktywność twórczą. Warsztaty są bezpłatne, będą odbywać się w Sulejówku w okresie od marca 2013 do kwietnia 2013 roku. Na warsztaty można zapisać się telefonicznie (22 842 04 25) od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 16 bądź mailowo pisząc na edukacja@muzeumpilsudski.pl






Dzień Flagi Rzeczypospolitej
i Święto Narodowe Trzeciego Maja
Wojsko Polskie co roku organizuje na swojej stronie internetowej konkurs wiedzy z okazji Dnia Flagi. Za każdą dobrą odpowiedź otrzymuje się 1 punkt. Pierwszych 10 uczestników (decyduje termin wypełnienia formularza) z największą liczbą punktów otrzymuje albumy o tematyce historycznej ufundowane przez Departament Wychowania i Promocji Obronności MON. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży szkolnej.
http://www.wojsko-polskie.pl/konkursy/




Biegi

Bieg Niepodległości w Warszawie
Jak co roku w dniu święta 11 listopada w Warszawie odbywa się największy z biegów upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości.
W pakiecie startowym uczestnicy dostają białe i czerwone koszulki, aby w trakcie biegu stworzyć wielką, żywa biało-czerwoną flagę.
Bieg odbywa się na niezmiennej od wielu lat trasie: Start ma miejsce punktualnie o godzinie 11:11 w okolicach skrzyżowania Al. Jana Pawła II i ul. Stawki, z lewej strony jezdni. Meta znajduje się po drugiej stronie Al. Jana Pawła II. Trasa będzie przebiegać ulicami: Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Alei Niepodległości. Powrót również ww. ulicami.
http://wosir.waw.pl/bieg-niepodleglosci/


Bieg Flagi w Warszawie
Bieg odbywa się na oznakowanej trasie o nawierzchniach: naturalnej, asfaltowej i brukowej, na którą składają się trzy okrążenia wokół Cytadeli Warszawskiej (teren jednostki wojskowej, zazwyczaj zamknięty dla cywilów) i uroczych uliczkach Żoliborza Oficerskiego. W każdej edycji każdy uczestnik biegu na 10km otrzyma okolicznościowy medal z pewnością ucieszy kolekcjonerów trofeów sportowych. http://www.biegflagi.pl


Inicjatywa z flagą - Kalisz
Stowarzyszenie Teraz Kalisz organizuje Bieg z Flagą. To doskonały sposób spędzania wolnego czasu dla całych rodzin - zapewniają organizatorzy. Kolejny Bieg odbędzie się 2 maja 2013r. Na uczestników czeka nie tylko dużo dobrej zabawy, ale także nagrody.
W biegu udział mogą wziąć zarówno rodziny z dziećmi, a także wytrawni biegacze, którzy będą wzorem do naśladowania dla najmłodszych. Dla najmłodszych uczestników organizatorzy przewidzieli upominki.
http://www.kalisz.pl


Inicjatywa z flagą - Kaszuby
2 maja odbywa się Rajd Dnia Flagi na Kaszubach zorganizowany dla wszystkich chętnych przez Stowarzyszenie Warownia Pirsneńska, Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego oraz Kaszubski Park Krajobrazowy. Impreza ta rokrocznie ma na celu propagowanie wartości patriotycznych i szacunku do symboli narodowych, zachęcenie do aktywnego wypoczynku oraz poznawanie mało znanych miejsc, przyrody i historii Kaszub.
http://www.kpk.org.pl


Bieg z okazji Dnia Flagi - Darłowo
Na darłowskim rynku 2 maja 2012 z okazji Święta Flagi RP zgromadziło się blisko 1000 osób i wszyscy wzięli udział w 4. Biegu Flagi. Po rozgrzewce w barwach biało czerwonych z flagami i z uśmiechem na twarzy biegli młodzi i starsi. Darłowski Bieg Flagi cieszy się powszechną akceptacją wśród całego społeczeństwa, które owacyjnie pozdrawiało jego uczestników. http://www.darlowo.pl


Bieg z okazji Dnia Flagi - Środa Wielkopolska
2 maja 2012r. w Dzień Flagi Państwowej odbył się już po raz drugi bieg z flagą ulicami Środy Wielkopolskiej. W biegu uczestniczyło ponad 150 osób. Każdy uczestnik biegu z flagą – jak sama jego nazwa wskazuje otrzymał biało – czerwoną flagę z którą uczestniczył w biegu. Bieg z flagą nie miał charakteru wyścigu. Jego celem było uczczenie Święta Flagi Państwowej ustanowionego w Polsce przez Sejm RP w 2004 roku. http://sroda.wlkp.pl


Bieg z okazji Dnia Flagi - Nowogrod Bobrzański
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święta ustanowionego przez Sejm RP 20 lutego 2004 r. i obchodzonego 2 maja 2012, Burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego wraz z Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji oraz Publicznym Gimnazjum zorganizowali dla uczczenia tego święta pierwszy uliczny „Bieg Flagi”. Do biegu zgłosiło się 51 zawodników i zawodniczek, którzy wyruszyli ze wspólnego startu. Każdy uczestnik otrzymał stosowną, pamiątkową czapeczkę. http://www.mgoksir.pl


Inicjatywa z flagą - Szczytno
Ciekawą inicjatywą związaną z meczem otwarcia EURO 2012 zorganizowało dwóch szczycieńskich radnych. Tuż przed rozpoczęciem transmisji, 850 osób, trzymając w rękach białe i czerwone kartony, stanęło wzdłuż ulicy Spacerowej, tworząc największą żywą flagę w Polsce. Rekord został oficjalnie uznany. Utworzona flaga miała 67 metrów długości i 6,5 metra szerokości. Gratulujemy pomysłu.
http://www.szczytno.wm.pl


Muzea w Polsce...


Muzeum Józefa Piłsudskiego

Sulejówek
Celem Muzeum jest wszechstronne ukazanie bogatej biografii człowieka, patrioty, żołnierza i męża stanu. Upowszechnienie w społeczeństwie, szczególnie w młodym pokoleniu, wyznawanych przez Józefa Piłsudskiego wartości: dumy narodowej i postawy patriotycznej, poświęcenia w pracy i walce, szacunku dla polskich tradycji, tolerancji dla odmienności narodowych i religijnych oraz gotowości do współdziałania i współżycia z ludźmi innych przekonań w imię wartości nadrzędnych – wolności i niepodległości. Przedstawienie unikalnego doświadczenia narodu polskiego w dziedzinie walki o niepodległość, odbudowy własnej państwowości i budowy nowoczesnego państwa, wyprzedzającego na wielu polach społecznych, kulturowych, gospodarczych i naukowych „stare demokracje europejskie”, np. w kwestiach praw pracowniczych, praw kobiet, powszechnej edukacji, rozwoju nauki i techniki. Zapewnienie zaplecza naukowego dla badaczy, historyków, studentów i uczniów.

http://www.muzeumpilsudski.pl




Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Muzeum Hymnu Narodowego

Będomin
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku – mieści się w barokowym dworku z początku XVIII wieku, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca „Mazurka Dąbrowskiego”. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym rosną piękne drzewa – pomniki przyrody, wśród nich liczący ponad 400 lat „Dąb Wybickiego”.

Muzeum posiada bogatą kolekcję muzykaliów patriotycznych, wśród nich dziewiętnastowieczne pozytywki wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego” oraz najstarsze nagrania płytowe tej pieśni z początku XX wieku, a także jedną z największych w Polsce kolekcję archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z motywem Orła Białego.

W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentuje też zabytkowe wnętrza pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej.

W sezonie letnim organizowane są wystawy czasowe oraz imprezy sportowo-patriotyczne – „Bieg Mazurka Dąbrowskiego” i „Majówka z generałem Józefem Wybickim” – oraz historyczna impreza plenerowa „Batalia napoleońska”.

http://www.muzeum.narodowe.gda.pl




Muzeum Flagi

W naszym internetowym Muzeum Flagi znajdziecie Państwo informacje o flagach, sztandarach, chorągwiach itp. weksyliach, które zapisały się w historii naszej ojczyzny, historii oręża polskiego oraz indywidualnych losach rodzin lub osób.
Zapraszamy muzea, indywidulanych właścicieli zbiorów oraz osoby prywatne do udostępniania na stronie Muzeum Flagi zdjęć flag wraz z opisem.
Interesują nas również flagi skromnie wyglądające, ale z ciekawą historią.


Chorągiew Rzeczypospolitej
Chorągiew Rzeczypospolitej
Chorągiew Rzeczypospolitej wprowadzona została w życie ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej jako jedna z trzech naczelnych znaków państwowych obdarzonych honorami godeł Rzeczypospolitej...
Obszerny materiał w dziale Artykuły.


Historyczna chorągiew Legionu Pułaskiego
Historyczna chorągiew Legionu Pułaskiego
W 1976 roku Polskie Stowarzyszenie Krajoznawcze w Maryland zleciło siostrze Irenie Olkowskiej ze Służebnic Maryi Niepokalanej uszyć dwie repliki sztandaru Legionu Pułaskiego, kawalerii Wojny Rewolucyjnej i jednostki piechoty założonej przez polskiego generała Kazimierza Pułaskiego. Stowarzyszenie przedstawiło jedną replikę w Maryland Historical Society i drugą Synom Rewolucji Amerykańskiej w Maryland, który wystawiał ją w czasie patriotycznych obchodów.
Obszerny materiał w dziale Artykuły.


Flagi...

Najdłuższa flaga w Polsce Najdłuższa flaga w Polsce

Najdłuższa
flaga w Polsce


1000 metrów
Ponad kilometr ma najdłuższa w historii Polski biało-czerwona flaga, która powstała w Szczecinie. W celu rozłożenia całego materiału wynajęto aulę I LO. Szyciem flagi zajęły się cztery krawcowe, którym pomagali wolontariusze.

Flaga zadebiutowała 1 marca w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Akcja ma przede wszystkim promować patriotyczne zachowania wśród młodzieży.

Była to szansa, by przypomnieć mieszkańcom powojenną historię walki z władzą komunistyczną - mówi Bartłomiej Ilcewicz z Civitas Christiana, koordynator akcji.

Po marszu rekordowa flaga zostanie pocięta na mniejsze kawałki, które będą wykorzystywane podczas innych świąt narodowych.




Akcja Flaga

Akcja „Flaga”

Aktywizacja społeczna mieszkańców Łodzi
Akcja „Flaga” jest inicjatywą społeczną mającą na celu promocję nowoczesnych postaw patriotycznych i form manifestacji swojego patriotyzmu. Akcja organizowana w okresie Święta Konstytucji oraz Święta Flagi Państwowej.

Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, przemierzać będą różne zakątki Łodzi, rozprowadzając wśród mieszkańców flagi państwowe, znaczki okolicznościowe oraz inne gadżety patriotyczne wraz z broszurą informacyjną dotyczącą Święta Flagi Państwowej, Święta Konstytucji, Święta Odzyskania Niepodległości, historii naszych symboli narodowych oraz nowoczesnych postaw manifestacji swojego patriotyzmu.

http://lodzki.zhr.pl




Listy otwarte

List prezydenta
List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie flagi

„Apeluję też o wywieszanie flagi. Bądźmy dumni z naszych barw. Niech każdy polski dom zostanie przystrojony w biel i czerwień, aby dać mocny wyraz naszego przywiązania do narodowych symboli i tych wielkich wartości, które kształtowały nas, Polaków, na przestrzeni wieków.”


Pogotowie Flagowe
List otwarty Pogotowia Flagowego do Polaków w sprawie Dobrej Flagi

„Misją POGOTOWIA FLAGOWEGO jest popularyzacja wiedzy i dobrych praktyk w dziedzinie symboli państwowych: herbu, hymnu oraz flagi, która jest najpopularniejszym, a jednocześnie najbardziej zaniedbanym symbolem państwowym.”


JPE
List otwarty w sprawie jednolitej ochrony patentowej i Jednolitego Sądu Patentowego

„Podkreślamy, że nie jesteśmy przeciwnikami koncepcji jednolitej ochrony patentowej w ramach Unii Europejskiej ani nie kwestionujemy potrzeby ustanowienia jednolitego systemu rozstrzygania sporów patentowych. Nie negujemy potrzeby kompromisów, a nawet poświęceń przez poszczególne państwa w przypadkach, gdy ich interesy nie są w pełni zbieżne.”


NIK
List Prezesa NIK z zaproszeniem do udziału w dyskusji na temat symboli państwowych z roku 2004

„Orzeł Biały, biało-czerwona flaga i „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole bliskie sercu każdego Polaka. Choć na co dzień może nie poświęcamy im wiele uwagi, to jednak nie sposób przecenić ich znaczenia. Okazywanie szacunku i troski o symbole państwowe, manifestowanie uczuć patriotycznych, zwłaszcza w dniach świąt państwowych, jest obowiązkiem, a zarazem przywilejem każdego Polaka, któremu drogi jest los Ojczyzny.”


Sejm RP
Interpelacje poselskie w sprawach związanych z symbolami państwowymi

Interpelacja poselska – jedna z form polskiej kontroli parlamentarnej. Polega na wystosowaniu pisemnego pytania kwestionującego działania, politykę przez Posła na Sejm RP – poprzez Marszałka Sejmu RP – do Prezesa Rady Ministrów lub konkretnego ministra. Pytanie powinno zawierać także krótkie przedstawienie stanu faktycznego sytuacji, do której się odnosi. Na interpelację odpowiedź musi być udzielona w określonym terminie (21 dni); jest możliwe przeprowadzenie nad nią debaty parlamentarnej.


Flagowe inicjatywy z Googla

List prezydenta
  • Wiersze patriotyczne
  • Pieśni patriotyczne
  • Obrazy patriotyczne