W górę

Zobacz nasz profil
Facebook Pogotowie Flagowe
List otwarty Pogotowia Flagowego do Polaków w sprawie Dobrej Flagi

 
Czy flagi w Twoim mieście są właściwie eksponowane?
Tak,
dobrze wyglądają nie mam zastrzeżeń
Nie,
flagi są oplątane i jest ich mało
Nie mam zdania,
nie interesuje mnie temat flag

Liczba głosów: 2517Kordula specjalistyczne wyposażenie posesji

Pogotowie Bramowe

Pogotowie Parkingowe

Dobra Flaga - Sprzedaż

Piloty do bram

Artykuł

Każda flaga się strzępi

Krzysztof J. Guzek

Zapewne niejeden z mieszkańców naszego kraju w ostatniej chwili przed oficjalnym świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypomina sobie o konieczności jej stosownego wyeksponowania *). Bywa czasem i tak, iż wyciągnięte z szafy narodowe weksylium okazuje się być w niezbyt dobrym stanie - oto rogi wolnego brzegu flagi są postrzępione, bo taka jest natura tego symbolicznego obiektu. Co wówczas zrobić, gdy do punktu sprzedaży flag jest za daleko - a flagę co najmniej wypada umieścić w naściennym uchwycie?

Wydawałoby się, iż najłatwiej ostebnować po skosie postrzępione rogi (fot.1), lecz byłby taki zabieg niemalże równoznaczny z profanacją flagi Rzeczypospolitej - wszak wzór państwowej flagi jest precyzyjnie określony: jej płachta to barwy biała i czerwona ułożone w pas (czyli poziomo w dwa pasy jednakowej szerokości), przy czym stosunek szerokości do długości płachty (czyli jej proporcje) określone są jak 5:8 **).

Jest jednak wyjście z tego typu przymusowej sytuacji. Jeśli nie można nabyć nowej flagi, a czas jej wyeksponowania pili - nie tylko można, ale nawet należy skrócić płachtę flagi przez pionowe obcięcie jej wolnego brzegu (fot.2).

W ten prosty sposób z flagi państwowej o ustawowo określonych proporcjach 5:8 powstaje ...polska flaga n a r o d o w a! Każda bowiem biało-czerwona flaga w pas o innych proporcjach niż 5:8 (określając obrazowo: flaga krótsza lub szersza od flagi państwowej!) jest flagą o barwach narodowych, czyli flagą n a r o d o w ą.

Ale najlepiej nabyć nową flagę!!!*) Flag państwowych, także flag narodowych nie wywiesza się - lecz się eksponuje! Bo wywiesza się ...bieliznę po praniu!!! Flagę się podnosi i opuszcza względnie - zrywa (flagi sygnałowe w marwoju); natomiast wywiesza się bieliznę, wciaga portki i spuszcza majtki!!!
**) Są to jedne z dwóch - obok proporcji 5:6 - znane w estetyce tzw. złote proporcje; w geometrii funkcjonują od czasów Pitagorasa.
BIAŁO-CZERWONA FLAGA PAŃSTWOWA RP BEZ GODŁA
Postrzępione rogi na wolnym liku flagi ostebnowane - rozwiązanie nieprawidłowe,
gdyż nie ma takiego wzoru tej flagi.
Zdjęcie z lewej strony - flaga w całości, zdjęcie z prawej strony - zbliżenie wolnego liku.BIAŁO-CZERWONA POLSKA FLAGA NARODOWA
Nie należy postrzępionych rogów na wolnym liku flagi stebnować - w takim przypadku można obciąć na wolnym liku słup flagi z postrzępionymi rogami. W ten sposób powstaje polska flaga narodowa czyli biało-czerwona flaga o proporcjach innych niż 5:8
Na zdjęciu z lewej strony - flaga w całości po obcięciu części wolnego liku, na zdjęciu z prawej strony - zbliżenie.


Krzysztof J. Guzek
Członek-współzałożyciel
Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego


Autor: Krzysztof J. Guzek
Data: 2012-11-07
Kategoria: Publikacje