W górę

Zobacz nasz profil
Facebook Pogotowie Flagowe
List otwarty Pogotowia Flagowego do Polaków w sprawie Dobrej Flagi

 
Czy flagi w Twoim mieście są właściwie eksponowane?
Tak,
dobrze wyglądają nie mam zastrzeżeń
Nie,
flagi są oplątane i jest ich mało
Nie mam zdania,
nie interesuje mnie temat flag

Liczba głosów: 2521Kordula specjalistyczne wyposażenie posesji

Pogotowie Bramowe

Pogotowie Parkingowe

Dobra Flaga - Sprzedaż

Piloty do bram

Artykuł

Konkurs plastyczny „Flaga BIAŁO-CZERWONA”

Pogotowie Flagowe
 

Pogotowie Flagowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości wyszło z inicjatywą konkursu plastycznego pt. „Flaga BIAŁO-CZERWONA”. Cel konkursu – to popularyzacja wiedzy o symbolach narodowych, wzmocnienie uczuć patriotycznych dzieci i młodzieży.

Pilotażowy konkurs został przeprowadzony w Szkole Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu dyrektora – pana Bogdana Wróbla oraz nauczycieli, inicjatywa odniosła sukces i stała się zachętą do zorganizowania w przyszłości kolejnych konkursów w większej ilości szkół.

W szkole została wywieszona informacja na temat konkursu. Wychowawczynie poszczególnych klas oraz szkolny plastyk – pani Elżbieta Sorkowska, prezentowały na lekcjach wychowawczych i lekcjach plastyki założenia konkursu.


Konkurs Flaga BIAŁO-CZERWONA

Tematyka prac konkursowych była następująca:
        - Jak obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości?
        - Flaga BIAŁO-CZERWONA w walce o niepodległość Polski.
        - Taką flagę BIAŁO-CZERWONĄ lubię, szanuję i chcę mieć.

Konkurs adresowany był do uczniów klas I-VI. Przeprowadzono go w dwóch kategoriach wiekowych: w klasach I-III (w 10 oddziałach) i IV-VI (w 11 oddziałach). Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie tematyką flagi. Wpłynęło bardzo wiele interesujących prac. Nagrodzono po 10 najbardziej wartościowych z nich w każdej grupie.

Ocenę prac konkursowych przeprowadziła komisja konkursowa, powołana przez dyrektora szkoły. Pod uwagę wzięte zostały między innymi takie elementy, jak:
- zgodność z tematyką konkursu,
- patriotyczne zaangażowanie,
- pomysłowość i twórcze podejście do tematu,
- poziom i staranność wykonania.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 9 listopada 2012r. podczas uroczystego szkolnego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dyplom w konkursie Flaga BIAŁO-CZERWONA Dyplom w konkursie Flaga BIAŁO-CZERWONA

Wyniki konkursu plastycznego:


Kategoria klasy I-III

Miejsce Uczeń Klasa
I Małgorzata Olesińska IIa
II Amelia Górecka IIc
III Ola Sorkowska IIb
III Maria Camila Lopez Moncaleano Ic
IV Zuzanna Dmitruk IIa
V Amelia Macutkiewicz IIc
VI Łukasz Wiśniewski Ic
VII Dawid Bajko Ic
VIII Milena Himik Ic
IX Julia Gołębiewska IcKategoria klasy IV-VI

Miejsce Uczeń Klasa
I Karolina Ostrowska VIa
II Małgorzata Gryka VIc
III Hubert Wysocki IVe
IV Marta Jasiuk IVa
V Zuzanna Zahorowska VIc
VI Kamila Zacharczuk VIc
VII Hubert Derpa Vc
VIII Jędrzej Gosiewski Vc
IX Jan Legus Vc
X Julia Pytel IVe


Wyżej wymienieni wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz następujące nagrody:

· za I miejsce
  Zestaw flagowy „DOBRA FLAGA” z biało-czerwoną flagą,
  Gra edukacyjna „Jakie to flagi? 220 kart”
· za II miejsce
  Gra edukacyjna „Jakie to flagi? 100 kart”
· za III miejsce
  Gra edukacyjna „Jakie to flagi? 55 kart”
· za IV-X miejsca
  Gra edukacyjna „Flagi 25 kart” - Piotruś


Podczas wręczania nagród inicjator POGOTOWIA FLAGOWEGO, twórca i producent DOBREJ FLAGI - inżynier Zbigniew Kordula – powiedział: „Gdy byłem w Waszym wieku, również lubiłem rysować flagi. Cieszę się patrząc na Wasze prace, bo widzę, że moje dziecięce flagi i Wasze flagi są bardzo podobne – są piękne, bo mają kształt pofalowanego prostokąta. Niestety, w rzeczywistości, flagi na naszych ulicach i domach wyglądają gorzej. Często są oplątane, zaniedbane. Widząc to i chcąc zrealizować swoje dziecięce marzenia o pięknej biało-czerwonej fladze, rozpocząłem pracę nad jej udoskonaleniem. W wyniku wieloletnich prac innowacyjno - wdrożeniowych, urodziła się DOBRA FLAGA, zwana też WOLNĄ, tak, jak wolna jest nasza Ojczyzna. DOBRA FLAGA nie oplątuje się i w każdych warunkach zachowuje piękny kształt pofalowanego prostokąta. Taki kształt, jak na Waszych rysunkach”.

Pani Dominika Maksymiuk – w imieniu POGOTOWIA FLAGOWEGO – zwróciła uwagę uczniów na eksponowanie BIAŁO-CZRWONEJ, przytaczając fragment Ustawy z dnia 20 lutego 2004 r., stanowiącej, że „każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej w celu podkreślenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń”. Wskazała przy tym, że „prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej jest otaczanie symboli państwowych czcią i szacunkiem”. Za znanym weksylologiem – panem Krzysztofem J. Guzkiem – powtórzyła: „Flag państwowych, także flag narodowych nie wywiesza się - lecz się eksponuje! Bo wywiesza się ...bieliznę po praniu!!!” Uczuliła też słuchaczy na sposób przechowywania flagi, gdy wyjmiemy ją z uchwytu flagowego – najlepiej chroni ją, tak jak DOBRĄ FLAGĘ, odpowiedni pokrowiec.

Przeprowadzony konkurs wywołał w jego uczestnikach wielkie zainteresowanie i wiele wzruszeń. Cała społeczność szkolna nagrodziła wyróżnionych gromkimi brawami! Serdecznie też podziękowano POGOTOWIU FLAGOWEMU za zorganizowanie tak ważnego konkursu i za wspaniałe nagrody. Bardzo znaczącym stał się fakt, że grupka odważnych czwartoklasistów ,tuż po zakończeniu apelu, podeszła do wyeksponowanej DOBREJ FLAGI i z wielkim zainteresowaniem w oczach, chłopcy – jeden przez drugiego – zaczęli zarzucać wynalazcę pytaniami: Jak pan tę flagę zrobił? Dlaczego ona się nie oplątuje? A gdzie można o niej przeczytać? Taką flagę chciałbym mieć... - te ostatnie słowa najbardziej świadczą o celowości przeprowadzenia konkursu „Flaga BIAŁO – CZERWONA”.

Zapraszamy inne szkoły do zgłaszania chęci przeprowadzenia konkursu pt.
„Flaga BIAŁO-CZERWONA”.Autor: Pogotowie Flagowe
Data: 2012-11-12
Kategoria: Inicjatywy